EDUKACJA PRZEDSZKOLNA „NA ODLEGŁOŚĆ”

Zgodnie z Rozporządzenie MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 podejmujemy kształcenie na odległość. Pobyt dzieci w domu, w nowej rzeczywistości nie może być czasem straconym. W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością.

Czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, można wykorzystać na to, aby stało się ono bardziej samodzielne. Warto zachęcać je do utrzymania czystości w swoim kąciku (pokoju), przygotowania prostych posiłków razem z rodzicami, wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem, przygotowaniem do snu. W tych ostatnich czynnościach, z powodu pośpiechu, dzieci są zazwyczaj wyręczane. Pobyt w domu daje możliwość częstych rozmów z dziećmi na różnorodne tematy, a tym samym wzbogacania ich słownictwa. Ważne jest także znalezienie czasu na czytanie dzieciom i z dziećmi. Aby urozmaicić zajęcia, można skorzystać z edukacyjnych programów telewizyjnych. Pobyt w domu może być także okazją do prowadzenia rozmów
z dzieckiem, wyjaśnienia otaczających nas zjawisk. Inne zajęcia o charakterze edukacyjnym to m.in. zabawy przy wspólnym stole: gry planszowe, czy zabawy i gry zręcznościowe. Należy pamiętać, że podstawową formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym jest zabawa. Podejmowanie tych działań pozwoli na nabywanie przez dziecko doświadczeń w różnych obszarach rozwojowych: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym.
Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych. Obecna sytuacja sprawia, że podstawa programowa wychowania przedszkolnego powinna być realizowana – przy współpracy nauczyciela i rodziców – w warunkach edukacji w domu rodzinnym

Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji współpracy. Nauczyciele będą systematycznie zamieszczać na stronie internetowej przedszkola propozycje do zabaw i zajęć, które będziecie Państwo mogli wykorzystać i przeprowadzić w domu. Rodziców z grupy IV i V prosimy o odebranie z przedszkola pakietów edukacyjnych. Nauczycielki z każdej grupy udostępniły adresy mailowe przeznaczone do kontaktu z rodzicami:

lesnakrainaniebieska@wp.pl – gr. I

lesnakrainazielona@wp.pl - gr. II