Projekty

Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” w przedszkolu „Leśna Kraina” w Żabiej Woli

Nasze przedszkole wzięło udział w projekcie "Piękna nasza Polska cała", którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor  i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Projekt był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków - 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Poprzez realizację zadań tematycznych przedszkolaki miały okazję poznać historię państwa polskiego, jego symbole narodowe, tradycje, zwyczaje oraz obrzędy ludowe. Działania projektowe były też okazją to do tego, by budzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem a także do wzmacniania więzi rodzinnych i integracji placówek oświatowych z terenu całej Polski.
Zadanie 1.
W ramach tego  zadania dzieci we wszystkich grupach wiekowych poznały i nauczyły się Hymnu Polskiego -  Mazurka Dąbrowskiego  którego 4 zwrotki zostały wspólnie odśpiewane przez całą społeczność przedszkolną 9 listopada podczas uroczystej akademii z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Zadanie  2.
7 listopada o godz. 9.30  rodzice dzieci z grupy trzylatków zostali zaproszeni na zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej. Spotkanie przebiegało wg scenariusza  pt. „Czy jesteś dużym czy małym przedszkolakiem, bądź dumny z tego, że jesteś Polakiem". Dzieci dowiedziały się jak wygląda flaga i godło Polski, układały flagę z pasków papieru, słuchały wiersza  o Polsce. Utrwalały fragment „Katechizmu polskiego dziecka” W. Bełzy: ,,Kto ty jesteś? - Polak mały..."
Zadanie 3.
W dniu  9 listopada 2018r. odbyła się  uroczysta akademia z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem dały wyraz wielkiego patriotyzmu. Swój szacunek i umiłowanie ojczyzny dzieci wyraziły recytując wiersze o Polsce, śpiewając pieśni patriotyczne („Legiony”, „Piechota”, „Przybyli Ułani”, „Serce w plecaku”) oraz tańcząc tańce narodowe i ludowe. Ogromny podziw wśród publiczności wzbudził perfekcyjnie i dostojnie wykonany przez dzieci z grupy najstarszej taniec polonez.  Grupa III ( 4 – 5 – latki ) zaprezentowały trudne figury kujawiaka w pięknych strojach kujawskich, uszytych specjalnie na tę okazję. Radosnego mazura zatańczyła najliczniejsza grupa pięciolatków w efektownych złotych kostiumach.  W repertuarze uroczystości nie mogło zabraknąć, tak bliskiego dzieciom krakowiaka, taniec ten wykonała grupa II (czterolatki), oczywiście w barwnych strojach krakowskich. Grupa II zachwyciła również wykonaniem piosenki „Serce w plecaku”, a solistki Marysia i Amelka skradły serca całej publiczności. Zwieńczeniem programu artystycznego, było odśpiewanie przez wszystkich 4 zwrotek hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego”. Na tę podniosłą chwilę wkroczyły do sali najmłodsi patrioci społeczności przedszkolnej – Maluszki  z grupy I z biało – czerwonymi chorągiewkami. Była to chwila wielkiej powagi i największych wzruszeń wśród zebranych rodziców i zaproszonych gości. Na zakończenie odbyło się „śniadanko po Polsku”, na które kuchnia przedszkolna serwowała czerwony barszczy, paszteciki, ciasto i rogale  drożdżowe, kakao, kawa z mlekiem, owoce. Było to spotkanie pełne radości, wzruszeń i dumy, że mamy tak wspaniałych Małych – Wielkich Polaków.
Zadanie 4.
Dzieci uczyły się piosenek patriotycznych „Legiony”, „Piechota”, „Przybyli Ułani”, „Serce w plecaku”, które wspólnie odśpiewał na uroczystej Akademii 9 listopada.
Zadanie 5.
Dzieci uczyły się tańców ludowych: gr. I – grozik, gr. II – krakowiak, gr. III – kujawiak, gr. IV – mazur, gr. V – polonez.
Zadanie  6.
Dzieci uczyły się wiersza Władysława Bełzy  „Katechizm polskiego dziecka”  oraz w zależności od grupy różnych wierszy o tematyce patriotycznej.
Zadanie 7.
W przedszkolu został zorganizowany kącik „Piękna nasza Polska cała”, w którym wykonano gazetkę o tematyce patriotycznej.
Zadanie 8.
Dzieci z grupy I wspólnie  z nauczycielkami 8 listopada wykonały regionalny strój łowicki. Pracę wykonano w formie fotobudki. Dzieci malowały postaci chłopca i dziewczynki  w stroju łowickim. Na korytarz wystawiono fotobudkę, gdzie dzieci i rodzice przedszkolaków z każdej grupy mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Zadanie 9.
Dzieci na zajęciach poznały zabawy ludowe „Mam chusteczkę haftowaną”, „Stary niedźwiedź”, „Kółko graniaste”.
Zadanie 10.
Przedszkolaki wspólnie z nauczycielkami wykonały w grupach na zajęciach kulinarnych przetwory na zimę.
Zadanie 12.
Dzieci z grupy V wspólnie  z nauczycielkami wykonały pocztówkę Żabiej Woli i wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego. Tam pocztówka wykonana z dziećmi została wysłana na podany adres.
Zadanie 14.
W listopadzie w przedszkolu ogłoszono rodzinny konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna”. Oddano 33 prace. Konkurs rozstrzygnięto 26 listopada. Jury przyznało wszystkim pracom równorzędne pierwsze miejsce. Zorganizowano wystawę prac konkursowych w holu przedszkola. Pani dyrektor na uroczystym spotkaniu wszystkich przedszkolaków wręczyła dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Zadanie  15.
Dzieci z wszystkich grup wzięły udział w "Pokazie mody patriotycznej", który odbył się 6 listopada, prezentując się w przygotowanych przez rodziców strojach galowych, w których dominowały barwy narodowe i symbole patriotyczne oraz z dumą prezentowały przypięte biało-czerwone kotyliony.
Zadanie nr 16.
W ogrodzie przedszkolnym na koniec listopada dzieci wspólnie z nauczycielkami i panią dyrektor uczestniczyły w sadzeniu dębu „Drzewa Pamięci”. Obok drzewka umieszczono tabliczkę upamiętniającą to wydarzenie.

Koordynator realizacji projektu: Elwira Szymańska

• Projekt Piękna Nasza Polska Cała